INFORMACJE O DPS

                                  • pokoje 2 i 3 osobowe
                                  • opieka medyczna
                                  • udogodnienia dla niepełnosprawnych
                                  • instalacja przywoławcza
                                  • atrakcyjne otoczenie domu
                                  • 70% opłaty mieszkańca

Dom Pomocy Społecznej „Pod Klonami” w Transborze położony jest w gminie Latowicz, w powiecie Mińskim, 4km od szosy Mińsk Mazowiecki – Latowicz. Wiejska lokalizacja Domu ma wiele zalet. Pensjonariusze znajdą tu spokój, ciszę, czyste i zdrowe powietrze. Bezpośrednie sąsiedztwo stanowią łąki, pola, zarośla i lasy, a tuż „za miedzą” rośnie, sosnowy las.

Budynek byłej szkoły podstawowej na działce o powierzchni 0,6829 ha został zaadaptowany w 2012r na potrzeby Domu Opieki. Budynek jest parterowy i pozbawiony barier architektonicznych, został przystosowany do wymogów wynikających z przepisów budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych. Obecnie budynek ma charakter ciepłego i przytulnego domu – pokoje 3 osobowe z węzłem sanitarnym, w łazienkach zamontowane są pomocne uchwyty przy prysznicach i kompaktach WC. Każdy pokój wyposażony jest w system przywoławczy. Dla dobra i komfortu mieszkańców Dom posiada własną kuchnie. Wystrój pomieszczeń, w tym pokoi, jadalni oraz pokoju dziennego pobytu tworzy wyjątkowa atmosferę ciepła i życzliwości.

Od kwietnia 2015 roku Dom Opieki został przekształcony na Dom Pomocy Społecznej i wpisany do rejestru pod numerem 121, działa na podstawie art. 57 ust. 2 i 6 z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej ( Dz. U. 2015 r., poz 163). Dom Pomocy Społecznej przeznaczony jest dla ludzi w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Podstawowym jego zadaniem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia osobom starszym, niesprawnym, którym nie można udzielić odpowiedniej pomocy w środowisku. Warunki bytowe, rodzaj i zakres świadczonych usług przez Dom dostosowane są do rodzaju i stopnia niesprawności osób w nim zamieszkujących.

Domem Pomocy Społecznej w Transborze zarządza Dyrektor Małgorzata Drzazga. Bezpośrednią i całodobową opiekę nad mieszkańcami sprawują pielęgniarka i opiekunki, które dbają o zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych. W DPS pracownik kulturalno-oświatowy oraz terapeuta zajęciowy dba o aktywizowanie mieszkańców tworząc różnorodne formy formy aktywności zapobiegając tym samym monotonii.

formy aktywności

  • ergoterapia – terapia pracą
  • arteterapia – zajęcia plastyczne
  • silwoterapia – kontakt z przyrodą, świeżym powietrzem
  • biblioterapia
  • muzykoterapia – czynna i bierna
  • poezjoterapia

w ramach zajęć kulturalno-oświatowych organizowane są różnorodne imprezy

  • Jasełka
  • Dzień Babci i Dziadka
  • Tłusty Czwartek
  • Walentynki
  • Dzień Matki i Ojca
  • Dzień Seniora, itp…

Przygotowany jest odpowiedni repertuar i scenografia oraz poczęstunek. Imprezy takie odbywają się głównie w jadalni Domu. W okresie letnim organizowana jest rekreacja na świeżym powietrzu: spacery, pielgrzymki, śpiew, ogniska, itp…

Głównym naszym celem jest utrzymanie, przywrócenie zdolności do samodzielnego funkcjonowania naszych mieszkańców szczególnie w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Poprawa stanu zdrowia może nastąpić, gdy mieszkaniec mobilizuje własne siły i własną wolę, gdy zadaje sobie pytanie: „co ja mogę zrobić?”.

W DPS pracuje personel rehabilitacyjny, który prowadzi rehabilitację ruchową. Usprawnienie ruchowe prowadzone jest w oparciu o indywidualny plan zajęć dla każdego mieszkańca uwzględniając rodzaj i stopień deficytu motorycznego.

Do zadań pracownika socjalnego DPS, należy prowadzenie spraw mieszkańców od momentu przyjęcia do Domu do opuszczenia Domu zgodnie z obowiązującymi procedurami, prowadzi akta osobowe współpracuje z GOPS, ZUS, KRUS, sądami, prowadzi wywiady środowiskowe, organizuje wypoczynek dla mieszkańców.

W Domu Pomocy Społecznej zatrudniony jest psycholog, prowadzi badania psychologiczne, nawiązuje i utrzymuje kontakt z mieszkańcami oraz z ich rodzinami, prowadzi dokumentację oraz uczestniczy w tworzeniu indywidualnych planów wsparcia mieszkańców.

plan dnia

6ºº – 7³º – zajęcia poranne, toalety
7ºº – 7³º – modlitwa poranna dla zainteresowanych (obecność dobrowolna)
8ºº – 10ºº – śniadanie
9ºº – 13ºº – zabiegi opiekuńczo-pielęgnacyjne, zajęcia z terapii zajęciowej, rehabilitacja lecznicza
13ºº – 15ºº – obiad
15ºº – 16ºº – zajęcia rekreacyjne
15ºº – 15³° – wspólny różaniec dla zainteresowanych (obecność dobrowolna)
1530 – 16ºº – podwieczorek
16ºº – 18ºº – zajęcia według planu (muzykoterapia, próby zespołu, itp…)
18ºº – 20ºº – kolacja
20ºº – 22ºº – zajęcia wieczorne (wiadomości, toaleta wieczorna, zajęcia indywidualne)
22ºº – 6ºº – cisza nocna.